چگونه خسرو شکیبایی تصویر پوستر جشنواره فیلم فجر شد؟

 

در بسیاری از جشنواره‌های دنیا عکس بازیگران مهم روی پوستر اصلی قرار می‌گیرد مثلاً در جشنواره فیلم کن عکس مارچلو ماسترویانی روی پوستر قرار گرفته بود یا یک پلان از یک فیلم مشهور تبدیل به پوستر می‌شود.

امسال در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای اولین بار تصویر خسرو شکیبایی روی پوستر جشنواره قرار گرفته است.

 

مجید برزگر که پیش از این در جشنواره فیلم فجر؛ مسئولیت برگزاری اختتامیه و افتتاحیه‌های جشنواره و همچنین طراحی پوستر و جلد کتاب را برعهده داشت؛ امسال نیز به عنوان ایده‌پرداز و طراح این پوستر جشنواره سی و چهارم انتخاب شده است.

وی درباره روند طراحی این پوستر گفت: باتوجه به تجربه‌ای که در سال‌های گذشته داشتم؛ محمد حیدری به من پیشنهاد داد که طرح خودم را برای امسال ارائه کنم و من به دنبال ارائه یک کار متفاوت بودم.

برزگر ادامه داد: در بسیاری از جشنواره‌های دنیا عکس بازیگران مهم روی پوستر اصلی قرار می‌گیرد مثلاً در جشنواره فیلم کن عکس مارچلو ماسترویانی روی پوستر قرار گرفته بود یا یک پلان از یک فیلم مشهور تبدیل به پوستر می‌شود.

وی ادامه داد: در ابتدا پیشنهاد کردم یک سکانس از یک فیلم مشهور روی پوستر جشنواره امسال قرار بگیرد اما از آنجا که شاید انتخاب یک سکانس باعث تعابیر و حرف و حدیث‌های مختلفی می‌شد؛ از اجرای این پیشنهاد منصرف شدیم.

برزگر افزود: در مرحله بعد به فکر این افتادیم که عکس یک بازیگر که سابقه خوبی در سینمای ایران دارد و آثار خوبی را بازی کرده؛ روی پوستر قرار بگیرد و بعد از مطرح شدن این فکر به سرعت به خسرو شکیبایی به عنوان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بازیگران سینمای ایران رسیدیم زیرا وی در بیشتر فیلم‌هایی که بازی کرده همچون هامون، پری، یک بار برای همیشه و... خوش درخشیده و یکی از بهترین بازیگران بعد از انقلاب است.

وی ادامه داد: شکیبایی از جمله بازیگرانی است که اعتدال و نجابت در کار‌هایش دیده می‌شود و تقریباً همه ویژگی‌های خوب در او جمع بود به همین دلیل بعد از اینکه وی را پیشنهاد کردیم با استقبال مسئولان همراه شد.

برزگر ادامه داد: در روند اجرایی طراحی پوستر به این نتیجه رسیدیم به‌جای آنکه از عکس به صورت مستقیم استفاده کنیم از یک نقاشی بهره ببریم و به بزرگمهر حسین‌پور به عنوان یکی از کاربلدهای این حرفه پیشنهاد دادیم. او هم طراحی را قبول کرد و اجرای ایده را پذیرفت و تمام خلاقیت‌ها و کیفیتی که در پوستر وجود دارد را مرهون زحمات بزرگمهر حسین‌پور هستیم.

برزگر ادامه داد: از آنجا که می‌خواستیم نقاشی براساس شمایلی از خسرو شکیبایی طراحی شود و کاملاً تخیلی نباشد از یکی از عکس‌هایی که در دوران طلایی بازیگری خسرو شکیبایی در پشت صحنه فیلم درد مشترک به کارگردانی یاسمین ملک نصر توسط امیر عابدی برداشته شده بود؛ الهام گرفتیم.

وی ادامه داد: با امیر عابدی تماس گرفتیم و ایشان عکس را در اختیار ما گذاشت و امروز فرمی که در نگاه و صورت خسرو شکیبایی در پوستر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر وجود دارد؛ الهام گرفته از آن عکس است و بخش‌های دیگر همچون فیزیک و بدن وی توسط حسین‌پور طراحی شده است.

برزگر ادامه داد: برای طراحی این پوستر دو هفته وقت گذاشتیم و بعد از دو هفته نسخه اصلی تحویل دفتر جشنواره شد.

اخبار,اخبار فرهنگی,پوستر جشنواره فیلم فجر

 

ایلنا/beytoote.com