loading...
مجله پارس پارمیس

آموزش درست كردن سبزه عدس

MRsys بازدید : 444 چهارشنبه 14 اسفند 1398 نظرات (0)

همانطور که در مقاله های قبلی گفته ایم می توانید از انواع حبوبات و غلات، سبزه بکارید. در این مطلب شما را با روش های کاشت سبزه عدس آشنا می کنیم.

 

برای کاشت سبزه عدس باید 15 تا 18 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. به این صورت که عدس ها را درون ظرفی بریزید و روی آن بریزید یک روز عدس ها را خیس کنید، آب آن را عوض کنید تا عدس ها خراب نشوند و بو بگیرند.

 

بعد از آن آب عدس ها را دور بریزید و روی آن ها به آرامی آب بریزید و بعد عدس ها داخل دستمالی نخی خیس شده بریزید و درون کاسه ای قرار بدهید و در آن را بگذارید تا نور به آن نرسد و در جایی گرم مانند پشت بخاری قرار بدهید.

 

دائم چک کنید دستمال مرطوب باشد و عدس ها خشک نشوند. فقط در حد مرطوب شدن آن را مرطوب کنید. تا زمانی که عدس ها جوانه بزنند آن ها را داخل دستمال قرار بدهید.

 

سبزه عدس,سبزه عید با عدس

کاشت سبزه با عدس

 

بعد از آن عدس ها را داخل ظرف مورد نظر برای سبزه تان بریزید سعی کنید به صورت پر بریزید که سبزه عدس شما پرپشت و زیبا شود. اگر می خواهید سبزه عدس شما به صورت تپه ای باشد قسمت وسط آن بیشتر بریزید.

 

سپس دستمال را خیس کنید و روی آن پهن کنید و داخل آفتاب قرار بدهید زمانی که دستمال خشک شد روی عدس ها آب اسپری کنید و دستمال را خیس کنید و روی آن ها قرار بدهید تقریبا روزی 2 بار این کار را انجام بدهید. دقت کنید داخل عدس ها آبی باقی نماند اگر آب ماند آن را خالی کنید، تا سبزه تان کپک نزند.

  

زمانی که کمی سبزه ها سبز کردند و جوانه زدند دستمال آن را بردارید و باز همین کار را تکرار کنید و روزی 2 بار به آن آب اسپری کنید و آب آن را خالی کنید. زمانی که سبزه عدس حدود 5 سانت رشد کرد آن را روزها در آفتاب در فضای باز قرار بدهید و شب ها به داخل خانه بیاورید اجازه ندهید سبزه تان کم آب و خشک شود و آب زیاد هم به آن ندهید.

  

سپس برای تزیین سبزه عدس به سلیقه ی خود دور سبزه روبان ببندید. و اگر دوست داشتید می توانید روی آن را به سلیقه ی خود تزیین کنید.

 

سبزه با عدس, نحوه کاشت سبزه عدس

سبزه عدس عید

 

نکاتی برای درست کردن سبزه عدس:

اگر سبزه تان را داخل خانه قرار بدهید باعث می شود برگ ها آن کوچک و ساقه های آن بلند شود. اما قرار دادن آن در فضای باز باعث پهن شدن برگ ها و رشد آن کمتر می شود.

 

برای کاشت سبزه سعی کنید از ظروف فلزی استفاده نکنید بهترین ظروف سفالی و پلاستیکی می باشد.

 

برای کاشت سبزه عدس از عدس های تازه استفاده کنید اگر کهنه باشند سبزه شما خوب نمی شود.

 

روش های کاشت سبزه عدس,نکاتی برای کاشت سبزه عدس

طریقه سبزه عدس به شکل نیمکره

 

کاشت سبزه عدس به صورت نیمکره :

اگر می خواهید سبزه ای به صورت نیمکره داشته باشد داخل توری پلاستیکی مخصوص توپ ها با سوراخ های ریز (تا حدی که عدس ها نریزند) یک کاسه به صورت برعکس قرار بدهید و روی آن را با پنبه بپوشانید عدس های جوانه زده را روی آن بریزید و در آن را ببندید و روی آن پلاستیکی شفاف با چند سوراخ ریز بکشید روزی یکبار به عدس ها آب اسپری کنید و دوباره پلاستیک را بکشید این کار را تا 2 روز انجام بدهید زمانی که سبز شدند پلاستیک را بردارید و  روی یکبار آب را به صورت اسپری روی آن بپاشید و آب اضافی خارج شده از آن را خالی کنید. آن را در جایی پر نور قرار بدهید.

 

طرز تهیه سبزه عدس, تزیین سبزه عدس

طرز درست كردن سبزه عدس

 

 

منبع : بیتوته

www.beytoote.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
کدهای اختصاصی
4/9/94