از ماجرای طارمی و رضائیان تا برند لباس تیم ملی در اولین 90 فصل جدید

NAVAD_TV_show_logo.png

اولین برنامه 90 در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران با بررسی رفت و آمد طارمی و رضاییان آغاز شد و از مهم‌ترین بخش‌های آن، بررسی کیفیت لباس تیم ملی فوتبال ایران بود.

به گزارش ایسنا، بخش‌های مهم این برنامه را در ادامه مرور می‌کنید:


ماجرای طارمی و رضاییان

در این برنامه گزارش نسبتا مفصلی از رفتن مهدی طارمی و رامین رضاییان از پرسپولیس به ترکیه و بازگشت آنها به ایران پخش شد. در این بخش از برنامه، مهدی طارمی درباره جدایی‌ و بازگشتش به پرسپولیس گفت: هر کسی در زندگی‌اش اشتباهی می‌کند. کسی نیست بگوید اشتباهی نکرده است. من هم اشتباه کردم که به این نحو از پرسپولیس رفتم و خوشحالم که برگشتم. اگر سال‌های بعد پیشنهادی از خارج داشته باشم، از هواداران پرسپولیس اجازه می‌گیرم. وقتی که از پرسپولیس رفتم، فهمیدم که کجا رفتم.

او اضافه کرد: من هر بار که در ورزشگاه دور زمین می‌دوم دستانم را بالا می‌گیرم. مردم در ورزشگاه موبایل‌های خود را به سمت من می‌اندازند تا با آنها عکس بگیرم و به آنها بدهم. شاید باورتان نشود یک بار یک نفر گوشی ۱۱۰۰ را به سمت من انداخت در حالی که این گوشی قابلیت عکس گرفتن ندارد (با خنده).

همچنین رامین رضاییان گفت: من نوع جدا شدنم اشتباه بود و بچگی کردم. به طارمی گفتم که من تنها می‌مانم وقتی تو بروی و حالا که می‌روی، من هم می‌آیم. به او گفتم با هم رفتیم و با هم برمی‌گردیم. با رفتن طارمی شرایط من خیلی سخت شد. من خیلی اشتباه کردم (با بغض).


کارشناسی داوری

محمد فنایی از کارشناسان داوری درباره قضاوت‌های لیگ برتر اظهار نظر کرد.

وی درباره داوری دیدار استقلال و نفت تهران گفت: یک پنالتی برای تیم نفت در این بازی گرفته نشده است.

فنایی درباره داوری دیدار سپاهان و پدیده نیز اظهار کرد: اعلام پنالتی به سود سپاهان در این بازی صحیح نبوده است.

این کارشناس داوری همچنین درباره قضاوت دیدار دو تیم فولاد و ماشین‌سازی تبریز گفت: یک پنالتی در این بازی باید به سود تیم فولاد اعلام می‌شد.

او درباره دیدار پرسپولیس و سایپا و قضاوت آن نیز گفت: فرشاد احمدزاده در این بازی باید اخراج می‌شد.

فنایی همچنین درباره داوری دیدار پیکان و صبای قم بیان کرد: اعلام پنالتی به سود تیم صبا در این بازی اشتباه بود.

وی درباره داوری دیدار ماشین‌سازی و گسترش فولاد تبریز هم گفت: یک پنالتی باید به سود تیم ماشین‌سازی اعلام می شد. همچنین داور در اعلام یک آفساید به ضرر گسترش فولاد عجله کرده است. نکته پایانی بازی هم این بود که گل تیم ماشین‌سازی صحیح بود که به اشتباه آفساید اعلام شد.

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره داوری دیدار پرسپولیس و فولاد نیز عنوان کرد: یک پنالتی باید برای پرسپولیس به دلیل خطای دروازه‌بان فولاد روی امیری اعلام می‌شد و طهماسبی هم باید به همین دلیل اخراج می‌شد.

او درباره بازی نفت تهران و سپاهان نیز گفت: یک پنالتی برای تیم نفت  و یک پنالتی برای تیم سپاهان باید اعلام می‌شد.

فنایی درباره داوری دیدار صنعت نفت آبادان و تراکتورسازی هم اظهار کرد: یک پنالتی باید به سود صنعت نفت آبادان اعلام می‌شد.

فنایی سایر صحنه‌های هفته نخست  و هفته دوم لیگ برتر و بازی‌های این دو هفته را بدون اشکال دانست و نظرات داوران را تایید کرد.


ماجرای لباس تیم ملی و اظهارات تاج

از دیگر گزارش‌هایی که در این برنامه پخش شد، گزارشی درباره برند لباس تیم ملی بود. در این برنامه اشاره شد که برند جیووا، برند لباس تیم ملی فوتبال ایران هیچ مشتری بزرگی ندارد و تیم ملی مالت و تیم کارپی ایتالیا که در سری B حضور دارد، از مشتریان این برند هستند.

در ادامه این گزارش، از کیفیت بد این لباس صحبت به میان آمد و گفته شد بازیکنان پرسپولیس که باشگاهشان این برند را انتخاب کرده است، به شدت از کیفیت این لباس ناراضی هستند.

در این گزارش ادعا شد که طبق قرارداد باید جیووا چیزی حدود ۴۶۱ هزار لباس در سه سال پیش رو به تیم ملی ایران بدهد.

از نکات جالب این گزارش آن بود که طبق قرارداد جیووا، تنها لباس تیم ملی بزرگسالان ایران رایگان است و لباس سایر رده‌های ملی باید از این برند خریداری شود.

در ادامه این گزارش، فرهاد امامی کارشناس پوشاک در اظهاراتی به مقایسه لباس تیم ملی ایران و مقدونیه پرداخت و تفاوت‌های فاحش میان این دو پیراهن را توضیح داد.

از نکات عجیب این گزارش، دوربین مخفی برنامه ۹۰ بود که به یک تولیدی در منیریه تهران رفت و در آنجا تولیدکننده به صراحت ادعا کرد که پیراهن‌های جیووا را خودش در تهران می‌تواند تولید کند و به اسم تولید ایتالیایی به تیم پرسپولیس بدهد و این کار را کرده است.

او همچنین گفت که شرکت ایتالیایی بابت این مسئله از شرکتش درصدی از پول را می‌گیرد. این فروشنده در صحبت‌هایش مدعی شد که سایپا و تراکتورسازی به همراه ذوب آهن با شرکت جیووا قرارداد دارند.

در ادامه این برنامه، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با آمدن روی خط برنامه ۹۰ درباره این مسئله گفت: قرارداد سه ساله‌ای با این برند بسته شده است. آنها قرار است لباس تیم بزرگسالان را رایگان بدهند و به تیم‌های پایه تیم ملی با تخفیف ۹۰ درصد به ما لباس بفروشد. قیمت‌هایی که آنها داده‌اند خیلی بالاست و می‌توانند با همان ۱۰ درصد مورد اشاره درآمد خود را داشته باشند. ما جلسه‌ای با کی‌روش داشتیم و او سه ایراد به پیراهن تیم ملی وارد دانست. به هر حال این پیراهن‌ها باید در وضعیت‌های مختلف آب و هوایی کارایی داشته باشد.

او افزود: پیراهن خوب آب را جذب نمی‌کند تا لباس سنگین شود ولی لباس جیووا آب را جذب می‌کند و این یکی از ایرادهای لباس بود. به هر حال قرارداد بسته شده است. تمام ایرادهایی که به آنها اشاره کردید را خودم هم وارد می‌دانم. ما جلساتی را با آقای بردبار نماینده جیووا داشته‌ایم و ۲۳ مورد مشکل لباس‌ها را به او گفتیم و اعلام کردیم اگر مشکل حل نشود، قرارداد فسخ می‌شود. لباس‌های تیم ملی خنک‌کننده ندارد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران ادامه داد: ۵۰ هزار دلار تا الان به جیووا داده‌ایم. با شرکت آدیداس صحبت‌هایی داشته‌ایم. این شرکت به ما پیشنهاد خوبی داده است و گفته می‌تواند یک میلیون دلار لباس رایگان بدهد و یک میلیون دلار هم لباس را باید از آنها بخریم. برخی از لباس‌های جیووا را ما در گمرک تحویل گرفته‌ایم و در شیراز یا تهران این لباس‌ها را تحویل نگرفته‌ایم.

وی اضافه کرد: همه مجموعه فدراسیون فوتبال بر این باور است که می‌توان قرارداد را فسخ کرد. مراحل این مسئله طی شده است. هیچ نگرانی‌ای بابت لباس تیم ملی در آینده وجود ندارد. حتما برای بازی با قطر ما لباس مناسب تهیه می‌کنیم. در لباس بحث کیفیت، دوخت لباس و خنک‌کنندگی لباس مورد نظر است و از نظر ما باید این برند کیفیت خود را ارتقاء دهد.

تاج افزود: ما با بازیکنان تیم ملی و کی‌روش در این زمینه جلسه داشته‌ایم و جمع‌بندی ما این است که جیووا نمی‌تواند لباس تیم ملی را با کیفیت مد نظر ما تولید کند. من به شما می‌گویم که به هر طریقی که شده لباس تیم ملی در سه بازی ابتدایی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی تهیه خواهد شد و نگران نباشید.

وی در پایان و در پاسخ به این سوال که چرا کمیته بازاریابی فدراسیون تغییر نمی‌کند، اظهار کرد: الان رئیس کمیته بازاریابی عابدینی است و شاید آقای عابدینی کادر خودش را بیاورد.


بازی بزرگداشت برای نکونام

در بخشی از این برنامه اعلام شد که روز ۴ شهریور یک بازی میان ستارگان سابق لالیگا و یاران نکونام به مناسبت خداحافظی نکونام از فوتبال برگزار می‌شود.

در این بخش کریستین کارمبئو، فرناندو مورینتس، اریک آبیدال، گایزکا مندیتا و فرناندو سانز در اظهاراتی کوتاه این مطلب را تایید کردند.

در همین رابطه مهدی تاج گفت: نکونام با من برای پیوستن به تیم ملی جلسه‌ای داشت. ما نظر مثبتی روی او داریم. متاسفانه امثال دایی و مهدوی‌کیا به شکل بی سر و صدا از فوتبال رفته‌اند ولی قطعا برای نکونام برنامه‌ای در نظر داریم و شروع برگزاری تقدیر ما از بازیکنانی که زحمت کشیده‌اند، از نکونام خواهد بود و برای این بازیکن برنامه داریم.


نظرسنجی

سوال این برنامه درباره بهترین نقل و انتقال لیگ شانزدهم بود. گزینه‌های این برنامه ادینیو، بیرانوند، تیموریان، حاج صفی، سید جلال حسینی، بختیار رحمانی، دخسوس و کاوه رضایی بودند که در نهایت علیرضا بیرانوند با کسب ۴۹ درصد از یک میلیون و ۵۰۰ هزار رای، بهترین بازیکن نقل و انتقالات لیگ ایران لقب گرفت.


سایر اتفاقات

- در این برنامه گزارش مفصلی از تغییرات ایجادشده در قوانین داوری فوتبال پخش شد. در این بخش مسعود مرادی پیشکسوت داوری توضیحات مفصلی از این تغییرات داد.

- در این برنامه بخش کوتاهی درباره لباس تیم استقلال پخش شد و در آن به پارچه سفید اضافه‌ای که در پیراهن آبی‌ها در بازی با نفت قرار داشت، اشاره شد. براری نماینده شرکت لینینگ در همین رابطه روی خط برنامه ۹۰ آمد و گفت: لباس‌هایی که ما به استقلالی‌ها در ارمنستان دادیم با سایز اروپا بوده است. در بازی استقلال و نفت تهران لباس‌هایی که به این تیم دادیم با سایز آسیایی بود. نهایتا تفاوت اروپایی و آسیایی سه سانتی‌متر است. ما سه ساعت قبل از بازی لباس‌ها را به استقلالی‌ها دادیم. به هرحال استقلالی‌ها در آخرین لحظه برای یک‌دست شدن لباس‌های خود مجبور شدند این کار را بکنند و پارچه سفیدی زیر لباس خود بدوزند. ما از این بابت عذرخواهی کرده‌ایم و دیگر این مشکل تکرار نمی‌شود.

- پخش آنالیزی از مشکلات استقلال در ساختار دفاعی از بخش‌های اصلی برنامه ۹۰ بود.


ایسنا