استیماچ: علی کریمی من را یاد لمپارد می‌اندازد

استیماچ-علی-کریمی-من-را-یاد-لمپارد-میاندازد

در شبی که همه برای شنیدن استعفای ایگور استیماچ گوش تیز کرده بودند، مرد کروات اتفاق دیگری را می‌جست. او از بازی با النصر سه امتیاز را می‌خواست اما نه برای ماندن.

 به نقل از ایران ورزشی، این بازی و سه امتیاز آن را پلی می‌دید برای گذر تیمش از بحران و با همان تیم بحران‌زده، همه را به شگفتی واداشت. اگر چه مخالفانش برای کمرنگ کردن این پیروزی از هیچ ترفندی فرو گذار نکردند و تضعیف حریف اماراتی هم یکی از همین ترفندها بود. چیزی که سرمربی کروات سپاهان به آن بی‌توجه است و همچنان امیدوارانه نگاهش را دوخته به روزهای نیامده. چشمش به آینده است و زبانش پاسخگوی پرسش‌های بی‌پایان ما که می‌دانیم حتی اگر امتیازهای اولین بازی آسیایی سپاهان از کف رفته بود، ایگور استیماچ باز هم با صبوری می‌نشست پای حرف‌هایمان و هیچ پرسشی را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت.

با توجه به اینکه سپاهان در لیگ برتر امتیازهای زیادی را از دست داده، این بازی و پیروزی دو - صفر برابر النصر را کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد.
همینطور است اما امتیازهایی که ما در لیگ برتر از دست دادیم، به خاطر بد بازی کردن نبوده. ما در بیشتر بازی‌هایمان مثل بازی با النصر بودیم اما چون تمرکزمان کم بود، موقعیت‌های زیادی را از دست می‌دادیم و گل‌های ساده‌ای می‌خوردیم. مهم این است که ما ایمان‌مان به خود را از دست ندادیم و کار کردیم. ما هر روز تمرین کردیم. هیات‌مدیره باشگاه هم در روزهای اخیر تلاش‌های زیادی انجام داد و خیلی کمک‌مان کرد.
حالا که بازی با پیروزی سپاهان تمام شده، عملکرد تیم‌تان مقابل النصر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
عملکرد سپاهان در این بازی تقریبا کامل و بی‌نقص بود اما ما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و باید پیشرفت کنیم.
بعد از پیروزی‌تان از خیلی‌ها شنیدیم که می‌گفتند النصر تیم ضعیفی بود؛ واقعا اینطور بود یا تیم شما قدرتمندانه بازی کرد؟
منتقدان من همیشه یک دلیل پیدا می‌کنند برای انتقادهایشان اما من اصلا توجهی ندارم که آنها چطور فکر می‌کنند. من از همه انتقادهای مثبت استفاده می‌کنم و سعی می‌کنم بهترین استفاده را از آنها ببرم اما انتقادهای بدون منطق را نمی‌پذیرم.
سپاهان فرصت‌های زیادی داشت اما فقط دو گل زد؛ این همه فرصت‌سوزی چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟
این دقیقا به تصمیم‌گیری در لحظه مربوط می‌شود. ما گاهی می‌توانیم خیلی ساده و راحت گل بزنیم اما کار را برای خودمان پیچیده می‌کنیم.
دو بازیکن جوان شما یعنی علی کریمی و حسین فاضلی در این بازی فوق‌العاده بودند؛ حتی بهتر از تصور ما. درباره کریمی، کارشناسان فوتبال ایران معتقدند او مثل اروپایی‌ها فوتبال بازی می‌کند؛ شما هم همینطور فکر می‌کنید؟
من همیشه توجه ویژه‌ای به کار کردن با بازیکنان جوان دارم. آنها آینده ما هستند و من باید مطمئن شوم که وقتی به آنها بازی می‌دهم، آمادگی تغییر شرایط را دارند. علی کریمی و حسین فاضلی الماس‌های فوتبال ایران هستند. کریمی یکی از کسانی است که متولد شده تا بهترین باشد. من قویا ایمان دارم که او کاپیتان آینده تیم‌ملی فوتبال ایران خواهد بود و خیلی زود او را در بهترین تیم‌های اروپایی در لیگ قهرمانان اروپا خواهیم دید. من هر کاری می‌کنم تا او به اوج برسد و البته امیدوارم که فصل آینده هم با ما بماند؛ هر چند برای صحبت کردن درباره آینده به اندازه کافی وقت داریم.
گفتید علی کریمی می‌تواند در بهترین تیم‌های اروپایی و حتی در لیگ قهرمانان اروپا بازی کند؛ در اروپا بازیکنی هست که کریمی بازی‌اش به او شبیه باشد؟
کریمی من را به یاد فرانک لمپارد دوست خوب و همبازی‌ام در وستهم یونایتد می‌اندازد. او خیلی قوی، دونده و کاملا تکنیکی بازی می‌کرد و همیشه عملکرد مثبتی برای تیم داشت.
هر دو گل سپاهان در بازی با النصر را شیمبا زد و شما هم از او به عنوان یکی از باارزش‌ترین بازیکنان تیم‌تان نام بردید اما او جدا از دو گلی که زد، خیلی تکروی می‌کرد و به نظر می‌رسید دوست ندارد به بقیه پاس بدهد!
کار شیمبا گل زدن است و او در این بازی دو گل برای ما زد. باید بدانید که بیشتر سانتر فورواردها همینطور هستند و ما باید این را بپذیریم. یادم می‌آید داور شوکر هم که در تیم‌ملی کرواسی با او همبازی بودم، وقتی در محوطه جریمه توپ را دریافت می‌کرد به هیچ ‌کس پاس نمی‌داد.
در بازی با النصر محرم و رسول نویدکیا را روی نیمکت نشاندید؛ دلیل خاصی داشت؟
قطعا دلیلش فنی- فنی بود که آنها را نیمکت‌نشین کردم. من همیشه سعی می‌کنم بهترین تیم را انتخاب کنم و مطمئن باشم که انتخاب‌هایم بازی را می‌برند.
در حالی که در ایران مربیان کروات به مماشات با بازیکنان معروف‌اند، شما در سپاهان مقابل بازیکن سالاری ایستادید؛ نمی‌ترسید که این مبارزه برایتان گران تمام شود؟
من هیچ ‌وقت بین بازیکنان فرق نمی‌گذارم. در فوتبال، اسم و سابقه و سن معیار نیست. تلاش کردن در زمین تمرین و نگرش مثبت است که باعث انتخاب بازیکنان می‌شود. من هم از این موضوعی که شما گفتید، نمی‌ترسم. اگر به بعضی بازیکنان کمک می‌کنم و بعضی مسائل را از بین برده‌ام، به این دلیل است که به اینجا آمده‌ام تا به باشگاهم کمک کنم و نمی‌خواهم مشکلات بزرگتری برایمان به وجود بیاید.


قبل از بازی با النصر شایعه شد که استعفا می‌دهید و یکی از روزنامه‌های کرواسی هم از قول شما نوشت که در چنین شرایطی استعفا و ترک موقعیت، بهترین راه‌حل است؛ واقعا تصمیم داشتید از سپاهان بروید؟
من از نوامبر پارسال هیچ مصاحبه‌ای با روزنامه‌های کرواسی انجام ندادم اما می‌خواهم به شما بگویم که کار ما همیشه به انجام شدن تعهدات باشگاه در قبال بازیکنان، قراردادها و پرداخت‌های آنها بستگی دارد. من آدمی نیستم که کاری را نیمه تمام رها کنم. تا آخر راه می‌مانم و می‌جنگم. امیدوارم بتوانم کارهای بزرگی برای سپاهان انجام بدهم و هواداران‌مان را خوشحال کنم.

90tv.ir