کیک شکلات فندقی

کیک شکلاتی از آن دسته کیک‌هایی است که طرفداران زیادی دارد مخصوصا اگر با فندق همراه باشد...

کیک شکلات فندقی, کیک کاکائویی, کیک فندقی

 

مواد لازم برای تهیه کیک:

شکلات تلخ                         100 گرم

تخم مرغ                              2 عدد

فندق                                  55 گرم (نصف پیمانه)

خامه سفت                          125 میلی لیتر (نصف پیمانه)

 

مواد لازم برای تهیه مرنگ شکلات:

سفیده تخم مرغ                        3 عدد

 کره    125 گرم + مقداری برای چرب کردن ظرف 
 شکر    100 گرم(نصف پیمانه) 
 آرد مخمر دار    75 گرم (نصف پیمانه) 
 پودر کاکائو، الک شده    2 قاشق غذاخوری 
 کرم شکلات فندقی    100 گرم (یک سوم پیمانه)  
 شکر    155 گرم (سه چهارم پیمانه) 
 شکلات تلخ ذوب شده    100 گرم  

 

طرز تهیه:

1- دمای فر را روی 160 درجه سانتی‌گراد تنظیم نمایید. ظرف فلزی به حدود مساحت 22 سانتیمتر انتخاب فرمایید و کف و دیواره های آن را با کره، چرب کنید و با کاغذ روغنی بپوشانید. با این روش، کیک به آن نمی‌چسبد. 

 

2- شکلات و کره را به صورت تکه‌های درشت خرد نمایید و داخل ظرف مناسبی بریزید که در مقابل گرما، مقاوم باشد. کتری را تا نیمه از آب، پر کنید و روی گاز با حرارت زیاد قرار دهید. وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، ظرف حاوی کره و شکلات را روی دهانه کتری قرار دهید. دقت کنید که ظرف با آب داخل کتری تماس پیدا نکند. شکلات و کره را به هم بزنید تا ذوب شوند و خوب با هم مخلوط گردند. سپس آن‌ها را از روی حرارت بردارید و 5 دقیقه منتظر بمانید تا به آرامی سرد شوند.

 

3- تخم مرغ‌ها را خوب بزنید. سپس آن‌ها را به ترکیب شکلات و کره بیفزایید و به هم بزنید.

 

4- فندق‌ها را به تکه‌های ریز خرد کنید و همراه با شکر، آرد، و پودر کاکائو، به ترکیب شکلات و تخم مرغ اضافه نمایید. همه‌ی مواد را خوب به هم بزنید تا ترکیب یکدستی تهیه شود.

 

5- مایه کیک را داخل ظرف فلزی بریزید و حدود 35 دقیقه در فر قرار دهید. بعد از این مدت، چنگالی را در کیک فرو ببرید. اگر محتویات داخل کیک، به آن نچسبد می‌توانید از پخت کیک، مطمئن شوید.

 

٦- برای تهیه مرنگ شکلات، ابتدا سفیده‌های تخم مرغ را با همزن برقی، خوب به هم بزنید تا پف کنند. به تدریج شکر را اضافه نمایید. طوری که در هر زمان یک قاشق غذاخوری شکر بیفزایید. آن‌ها را خوب به هم بزنید. 

 

7- دمای فر را روی 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. ترکیب غلیظ و یکدست شکر و تخم مرغ را به دو قسمت تقسیم نمایید. نیمی از شکلات ذوب شده را به نیمی از آن بیفزایید و هم بزنید. آن را روی کیک بریزید. همین کار را دوباره تکرار نمایید و باقیمانده مرنگ تخم مرغ و شکر را با باقیمانده شکلات ذوب شده، مخلوط کنید و روی کیک بریزید. مایه کیک را به مدت 8 الی 10 دقیقه در فر قرار دهید تا کرم، خودش را بگیرد.

 

8 - خامه و کرم شکلات را در یک ماهیتابه کوچک، با هم مخلوط کنید و به مدت 2 الی 3 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا نرم شوند. سپس 5 دقیقه صبر کنید تا سرد و غلیظ گردد. آن را روی کیک بریزید.


akairan.com