ورزشکاران «حقه‌باز» را بهتر بشناسید

برخی از ورزشکاران دست به هر کاری می‌زنند تا به عنوان قهرمانی برسند.

http://media.isna.ir/content/1454995424206_14542774742757.jpg/4

 

به گزارش ایسنا و به نقل از ال موندو، حرکت خجالت آور فمکه فان دن درایشه در مسابقات جهانی زولدر، رسوایی جدیدی در دنیای دوچرخه سواری رقم زد. او در فریم دوچرخه‌اش یک موتور الکتریکی جاسازی کرده بود. جهان ورزش اتفاقات این‌چنینی را نیز قبلا به خود دیده و فهرست گسترده‌ای از فریب‌کاری‌ها وجود داشته است که برخی ها تنبیه شدند اما بعضی دیگر با خوش اقبالی روبرو و جریمه نشدند.

 

بازی های 1976 همیشه در خاطره نادیا کامنسی می ماند. با وجود این، افراد کمی از داستان بوریس اونیچنکو اطلاع دارند. اتفاق خجالت آوری که تنها 10 روز پس از قهرمانی ژیمناستیک کار رومانیایی در بازی های مونترال افتاد. اونیچنکو دارنده سه مدال طلای المپیک در 38 سالگی، آخرین بازی های المپیک خود را تجربه می کرد و قصد تکرار طلای مسابقات مونیخ را داشت. پس از موفقیت در پرش با اسب، وارد رقابت در بخش مورد علاقه‌اش یعنی شمشیربازی شد. ورزشکار اوکراینی پس از چهار پیروزی، برابر آدریان پارکر قرار گرفت. او برای این بازی نقشه ای که کشیده بود را عملی کرد. داورها متوجه شدند او کابلی پنهانی در شمشیرش قرار داده که با زدن دکمه ای نشان می داد ضربه زده است و به همین دلیل او را از مسابقات اخراج کردند.

 

کیم کریستنسن، دروازه‌بان دانمارکی با یک سال سابقه حضور در لیگ سوئد، در سپتامبر 2009 به ورزشگاه برن آره‌نا د اوربرو رفت تا برابر تیم حریف بازی کنند. این دیدار روی چمن مصنوعی برگزار شد که دروازه های آن به طور معمول نبودند. دروازه بان گوتبورگ از این فرصت استفاده کرد و تیرهای دروازه را تقربیا 20 سانتی متر کمتر از اندازه دروازه اصلی، به هم نزدیک کرد. در دقیقه 20 بازی داور متوجه این ناهمگونی شد. داور به طور شفاهی به او گوش زد کرد. در نهایت تعجب، بازی بدون گل به پایان رسید و کریستنسن نیز جریمه و محروم نشد.


 

 


حقه‌های ورزشکاران

 

روسیه روییس، دونده کوبایی با رکورد متوسطی در مسابقات 1980 ماراتن بوستون حاضر شد. پیروزی او در این بازی ها کارشناسان را شگفت زده کرد زیرا 25 دقیقه نسبت به مسابقه یک هفته پیش خود در نیویورک، زمانش را بهبود بخشیده بود و در جایگاه چهارم رکورد جهانی قرار گرفت. حیله قدیمی او چند ساعت بعد آشکار شد. روییس مسیر خود را کوتاه کرده بود. این حقه را پیش از این فرد لورز در بازی های 1904 سنت لوییس به کار برده بود. او پس از طی کردن بخشی از مسیر در یک اتومبیل، مدال طلا را به گردن خود آویخت.

 

سال 1984 تایرل، تنها تیمی بود که از موتورهای توربو استفاده نمی کرد. آنها اما در رسوایی بزرگ مسابقات جهانی فرمول یک دست داشتند. سرنشینان بریتانیایی، سیستم آبرسانی مستقیمی را به کار می بردند و مخزن را در پایان هر دور، جایگزین می کردند. با وجود این، در مسابقات جی پی آمریکا حقه ای را به کار بردند. فیا متوجه شد در کنار مخزن آب تایرل ها برای به دست آوردن حداقل وزن لازم از ساچمه های فلزی استفاده می کردند. مارتین براندل مقام دوم را در دیترویت به دست آورد اما پس از تحقیقات بعدی، حقه او برملا و تایرل ها از مسابقات محروم شدند.

 

 


حقه‌های ورزشکاران

 

در راگبی که خود را برتر از دیگر ورزش ها می داند نیز حقه‌بازی وجود داشته است. خجالت آورترین آن در آوریل 2009 در یک چهارم نهایی جام اروپا اتفاق افتاد. لنیستر میزبان هارلکینس بود. بازی نزدیکی بود و در نیمه دوم نتیجه بازی 6 بر پنج پیگیری می‌شد. در دقیقه 69، تیم مهمان نیک اوانس و کریس مالون آسیب دیدند و این تیم شوت زنان خود را از دست داد. در دقیقه 75، تام ویلیامز با بدشانسی روبرو شد و به سمت نیمکت ذخیره حرکت کرد چون به نظر می رسید لب او دچار خونریزی شدیدی شده است. با وجود این، دوربین ها نشان دادند که ویلیامز قرصی خورده است تا نشان دهنده خون باشد و ورود دوباره اوانس را راحت کند. لینستر با وجود شانس کمی که داشت، به سمت اولین جام قاره ای پیش رفت. پس از فاش شدن این حقه، ویلیامز از 12 بازی محروم و باشگاه لندنی نیز 300 هزار پوند جریمه شد. دین ریچارد سرمربی تیم را هم سه سال محروم کردند.

 

 


حقه‌های ورزشکاران

 

هی کژین با قدرت کامل به فینال پارالل ناهم‌سطح بازی های المپیک پکن رسید. با عملکردی که در فینال داشت بدون شک شایسته مدال طلا بود. در آگوست سال 2008، 16 ساله و نیم بود اما در کارت شناسایی او تاریخ تولدش را یک ژانویه 1992 ثبت کرده بودند تا بتواند در این بازی ها حضور داشته باشد. با این حال به کژین مظنون بودند. روزنامه چاینا دیلی نوشت که او در آن بازی ها سن 16 ساله و نیم بوده است و دو سال کمتر سن قانونی بازی ها داشت. روزنامه نیویورک تایمز نیز به این موضوع پرداخت اما ورزشکار چینی جریمه نشد. هموطن او دانگ فانگژیو، دارنده برنز المپیک سیدنی با بدشانسی روبرو شد. یک دهه بعد از این مسابقات پس از مشخص شدن سنش (14سال) مجبور شد مدال خود را پس بدهد.

ایسنا