چرا ستارگان فوتبال جهان به لیگ چین می‌روند؟

تیم های لیگ چینی در نقل و انتقالات اخیر توانستند سروصدای زیادی ایجاد کنند و چند بازیکن مهم را به خدمت بگیرند.

http://media.isna.ir/content/1454480044753_1454440532_742797_1454452717_noticia_grande.jpg/4

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، لیگ چین چند وقتی است که در صدر اخبار فوتبالی جهان قرار گرفته است کم کم وارد نقشه فوتبالی جهان شده است. خرید بازیکنان با قیمت های گزاف و جذب بازیکنان برتر فوتبالی آن هم نه بازیکنان پا به سن گذاشته بلکه بازیکنان نسبتا جوان نشان می دهد که فوتبال چین برنامه خاصی برای رسیدن به سطح اول فوتبال جهان دارد.

چیزی که قبل از چین درباره فوتبال در ذهن ما بود تنها هواداران پرشور این کوری فبود که تنها یکبار در سال 2002 حضور در جام جهانی را تجربه کرد که با 3 شکست پیاپی با اختلاف به عنوان یکی از ضعیف ترین کشورهای این دوره از جام وداع کرد. ولی افزایش تکنولوژی و رشد فوتبالی در این کشور شرایط را تغییر داده است و اکنون فوتبال در این کشور باعث شده است تا خیلی از بازیکنان بزرگ جهان رغبت کنند تا به این کشور بیایند.

استفاده از سرمایه گذاری های کلان و بخش های مختلف فوتبال در زمینه های مختلف باعث شده است تا باشگاه های چینی قدرت خرید زیادی پیدا کنند. خریدی که گوانگ ژو اخیرا انجام داد و توانست جکسون مارتنیز را از اتلتیکومادرید به خدمت بگیرد تاکنون گرانترین خرید در لیگ این کشور بوده است که حالا باید آن را یکی از لیگ های مهم فوتبالی بدانیم که قطعا حق پخش بالایی برای خرید آن در روزهای آتی ارائه خواهد شد. این بازیکن 29 ساله که قبلا در پورتو بازی می کرد ولی در لیگ اسپانیا با مشکل روبرو بود سال های زیادی می تواند به عنوان فوتبالیست فعالیت کند و به همین خاطر ترجیح داده است تا برای گوانگ ژو در لیگ چین بازی کنند.

قبل از این بازیکن نیز رامیرس هافبک چلسی با 25 میلیون پوند راهی لیگ چین شد. همچنین اخباری نیز اخیرا داشتیم که قرار است یحیی توره با درآمد هفتکی 577 هزار پوند به گرانقیمت ترین بازیکن فوتبال جهان تبدیل شود که لیگ چین قرار است برای خرید این بازیکنان پرداخت کند. سه تیم چینی خواهان جذب این هافبک 32 ساله هستند و جیانگسو سونینگ که به تازگی رامیرس را از چلسی به خدمت گرفته یکی از این تیم هاست. تیم های چینی علاقه مند به توره، دستمزدی فوق نجومی برای وی در نظر گرفته اند. 40 میلیون یورو در سال است که رقمی بسیار کلان بوده است و این نشان از ظرفیت بالایی تیم های این کشور می دهد که کی توانند بازیکنان مستعد و برتر فوتبال جهان را جذب کنند. اگر توره راهی لیگ چین شود به پر درآمد ترین بازیکن تاریخ فوتبال و سومین ورزشکار پر درآمد جهان تبدیل می شود. یحیی توره در حال حاضر دستمزدی 320 هزار پوندی در هفته در تیم منچستر سیتی دریافت می کند.

اخیرا نیز دیدیه دروگبا، نیکولاس آنلکا، دمبا با، آساموآ ژیان و پائولینیو در لیگ چین بازی کردند و پیشنهاد 50 میلیون یورویی به الکس تکسیرا نشان می دهد که چین توانسته از نظر درآمد زایی به خودکفایی برسد و قطعا در سال های آینده یکی از مدعیان جدی برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا خواهند بود همانطور که در سالهای اخیر نیز تیم های چینی درخشش خوبی در لیگ قهرمانان داشتند و به قهرمانی رسیدند.

10 بازیکن برتر در لیگ چین

1- جکسون مارتینز/ گوانگ ژو اورگراند/ سابق اتلتیکومادرید

2- رامیرس/ تیانجین / سابق چلسی

3- فردی گوارین/ شانگهای/ اینتر

4- ژروینیو / هبی / رم

5- تیم کاهیل / شانگهای / اورتون

6- آساموآ ژیان / شانگهای / ساندرلند

7- استفان ام بیا / هبی / مارسی

8- دمبا با / شانگهای / چلسی

9- پائولینیو / گوانگ ژو / گوانگ ژو

10- ایراهیم توره / لیائونینگ / موناکو

ایسنا