مسی‌های تاریخ ورزش

بازیکنان هستند که در ورزش‌های گروهی همچون مسی، بارها عنوان بهترین بازیکن سال را به خود اختصاص دادند.


 

  تیم های ورزشی، محلی برای نابغه‌ها است. آنها پس از مدتی به شهرت جهانی دست پیدا می کنند. لیونل مسی یکی از این ستاره ها است. مهاجم بارسلونا هفته گذشته، پنجمین توپ طلا را برد و رکورد بی نظیری را به ثبت رساند. بدون شک تا سال ها از او صحبت خواهد شد اما ورزشکارانی همچون مسی در دیگر ورزش های گروهی نیز وجود دارند.

 

در بستکبال NBA، مایکل جردن در 6 فصل توانست جایزه بهترین بازیکن را دریافت کند. ظرافت، قدرت و تسلط بر بازی از ویژگی‌های او بود. کسب 6 عنوان قهرمانی، جردن را تبدیل به یکی از بهترین های جهان کرد. او پس از این قهرمانی ها تصمیم گرفت به سراغ یک رشته ورزشی دیگر نیز برود. بیسبال انتخاب بعدی او بود. البته او بار دیگر به بسکتبال بازگشت و با حضورش در واشنگتون ویزارد، این تیم را به سه قهرمانی رساند.

 

کریم عبدل الجبار، دیگر بسکتبالیست لیگ بسکتبال آمریکا است که 6 بار بهترین بازیکن سال انتخاب شد. حریفان از پرتاپ‌های او ترس داشتند. هنوز کسی به رکورد امتیازهای او در لیگ نرسیده است. کریم در طول دوران بازیکنی‌اش 38 هزار و 387 امتیاز را به دست آورد.

 

غیرممکن است در لیگ جهانی هاکی روی یخ، بازیکنی با شماره 99 در زمین مشاهده شود چون این شماره به احترام وین گرتزسکی، بازنشسته شده است. او جایزه بهترین بازیکن را در سال های 1980 تا 87 و سال 89 دریافت کرد. این بازیکن کانادایی در سال 1999 با ثبت 61 رکورد در طول دوران بازی‌اش، از دنیای هاکی خداحافظی کرد. در یک دهه دوران حضور در میادین، 300 گل در لیگ به ثمر رساند. او اسطوره ورزش آمریکای شمالی محسوب می شود.

 

بری باند یکی از ارزشمندترین بازیکن های بیسبال بود که هفت بار به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد. او با رکورد 762 گل که در تاریخ این ورزش بی نظیر است، بازنشسته شد. باند یک بار متهم به استفاده از مواد غیر مجاز و دوپینگ شد ولی این ادعا درست از آب درنیامد.

 

برترین پرتاب کننده بیسبال نیز راجر کلمنس بود. او برنده جایزه CY Young (برترین پرتاپ کننده) در 6 سال شد. کلمنس که یکی از برترین های تاریخ این ورزش است، دو بار به همراه یانکی ها قهرمان جهان شد.

 

در واترپولو تا سال 2010 جایزه رسمی وجود نداشت. مانل استیارته، چهره برتر تیم ملی هندبال اسپانیا، یکی از هفت بازیکن برتر جهان در بین سال های 1986 و 1992 بود. لقب او مارادونای آب‌ها بود. او در گلزنی سیری ناپذیر بود.

 

نیکلا کارابادیک فرانسوی، ایوانو بالیچ و تالنت دویشبائف در کسب عناوین انفرادی در هندبال برابر هستند. هر سه بازیکن در هندبال اسپانیا حضور داشتند. این بازیکن فرانسوی در سال های 2007 و 2014 بهترین بازیکن انتخاب شد. او در بارسلونا بازی می کرد.

 

بالیچ کروات در مرکز میدان همچون جادوگر است و پاس های او در هندبال همانند میشل لادروپ در فوتبال است. ایوانو در سال های 2003 و 2006 بهترین بازیکن شد. او در پورتلند، سن آنتونیو و اتلتیکومادرید بازی کرد.

 

تالنت جایزه بهترین بازیکن را در سال های 1994 و1996 برد. او در قرقیزستان متولد شد اما در سال 95، ملیت اسپانیایی را برگزید. بازیکنی غیرقابل پیش بینی و باهوش بود او در حمله استاد بود. دوران حضورش در اسپانیا با تیم های تکا و سیوداد رئال سپری شد.

 

در هاکی روی چمن جیمی دایر استرالیایی در پنج سال به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شد. یک مهاجم که با پیراهن شماره یک بازی می کرد. گلی که در فینال المپیک 2004 آتن به ثمر رساند، او را تبدیل به یکی از اسطوره های ملی کرد.

 

هیچ بازیکنی همچون پیتون مانینگ دارای این تعداد عناوین انفرادی در فوتبال آمریکایی نشده است. او پنج بار بهترین بازیکن جهان شده است. مانینگ یکی از بهترین های تاریخ این ورزش است که تنها یک جام را در سال 2007 بالای سر برده است. دوران درخشانش در ایندیانا پلیس و در سال های 1998 تا 2011 سپری شد. او اکنون در دنور برونکوس بازی می کند.

 

رکورد بیشترین جایزه ها در فوتسال متعلق به الساندرو روسا ویرا، معروف به فالکائو است. او چها بار به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شد. بازیکن چپ پا برزیلی کشورش را کمک کرد تا دوبار فاتح جام جهانی بشود. غیرممکن برای او وجود ندارد. فالکائو چهره جنجالی نیز داشته است. 6 ماه برای باشگاه فوتبال سائوپائولو بازی کرد. او در تبلیغات نیز فعال است.

 

ایسنا