بیوگرافی ایکر کاسیاس

ایکر کاسیاس فرناندز (به اسپانیایی: Iker Casillas Fernández) (زادهٔ ۲۰ مه سال ۱۹۸۱، شهر مادرید در کشور اسپانیا) فوتبالیست اسپانیایی است. او به همراه این تیم موفق شده است قهرمان جام جهانی فوتبال شود. وی عضو تیم ملی فوتبال اسپانیا و باشگاه پورتو است. ایکر کاپیتان اول تیم ملی اسپانیا هست و کاپیتان اول تیم رئال مادرید بود و هم چنین انتخاب نخست مربیان برای دروازه‌بانی در تیم است. وی با بازوبند کاپیتانی، تیم ملی کشورش را به سوی قهرمانی در جام ملت‌های اروپا رهنمود کرد تا تیم ملی اسپانیا، بعد از ۴۴ سال بتواند قهرمان این رقابت‌ها شود. همچنین ایکر در درون دروازه و به عنوان کاپیتان تیم ملی، عضو تیم ملی اسپانیایی بود که برای اولین بار، قهرمان جام جهانی شد. او همچنین با۱۴۳ بازی برای اسپانیا رکورددار بیشترین بازی ملی برای کشورش می‌باشد. او پنج بار در پنج سال پیاپی بهترین دروازه‌بان جهان از نگاه فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال شده است. از همان ابتدا، کاسیاس به عنوان یکی از بهترین دروازه‌بان‌های جهان شناخته شد و توانست جوایز زیادی کسب کند. وی تاکنون دوبار نامزد بهترین بازیکن سال اروپا شده است. در پایان سال ۲۰۰۹ نیز، برای سومین بار در تیم منتخب سال اروپا قرار گرفت. از ژوئیه سال ۲۰۱۰ ایکر به جمع بازیکنانی پیوسته است که توانسته تمام افتخارات ملی و باشگاهی را کسب کند.

در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز، کاسیاس به عنوان بهترین دروازه‌بان جام انتخاب شد. در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۴، وی توانست دستکش طلای برترین دروازبان قرن ۲۱ را تصاحب کند.

با قهرمان شدن رئال مادرید در جام جهانی باشگاه‌های جهان در دسامبر ۲۰۱۴، ایکر کاسیاس به یک رکورد منحصر به فرد دست یافت. کاسیاس در هفتصدمین بازی خود با پیراهن رئال مادرید، به یک افتخار دیگر نائل شد و با بالای سر بردن جام جهانی باشگاه‌ها به اولین فوتبالیستی در تاریخ بدل می‌شد که به تمام افتخارات موجود در سطح باشگاهی و ملی دست یافته است. کاسیاس با رئال، فاتح لیگ قهرمانان، لالیگا، کوپا دل ری، سوپرجام اروپا و اسپانیا و جام بین قاره‌ای شده و با تیم ملی اسپانیا نیز جام جهانی و جام ملت‌های اروپا را فتح کرده است.

رئال مادرید

ایکر کاسیاس محصول تیم‌های پایه رئال مادرید است و از فصل ۹۱–۱۹۹۰ فوتبال خود را در رئال مادرید آغاز کرد. وی در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار به تیم اصلی دعوت شد اما در آن بازی شرکت نکرد. از سال ۹۹–۱۹۹۸ وی به تیم اصلی آمد و با افت Bodo Illgner، ایکر به ترکیب اصلی راه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۰ نیز ایکر به جوانترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال تبدیل شد که در فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا حضور یافته است (در ان بازی، تیم رئال مادرید با ۳ گل، تیم والنسیا را شکست داد).

در فصل بعد، ایکر نمایش‌های ضعیفی از خود نشان داد و جای خود را به سزار سانچز داد تا اینکه در مسابقه فینال لیگ قهرمانان اروپا، سانچز دچار مصدومیت شد و کاسیاس جوان، جای وی را گرفت و با نمایش خیره کننده خود، یکی از عوامل اصلی قهرمانی رئال در لیگ قهرمانان اروپا شد و از آن موقع به بعد، به عنوان دروازه بان اول رئال مادرید شناخته شده می‌شود.

فصل ۰۸–۲۰۰۷، سالی بسیار پر بار برای ایکر بود. وی یکی از عوامل اصلی ۳۱مین قهرمانی رئال در لالیگا بود و با دریافت تنها ۳۲ گل در ۳۶ بازی، توانست جایزه زامورا را کسب کند همچنین وی با امضای قراردادی بلند مدت، تا سال ۲۰۱۷ دروازه بان رئال مادرید خواهد بود که این قرارداد در صورتیکه ایکر بیش از ۳۰ بازی در فصل انجام دهد، بصورت خودکار تمدید خواهد شد. همچنین وی برای بار دوم، به عنوان یکی از اعضای تیم منتخب سال اروپا انتخاب شد.

در اوایل سال ۲۰۰۹، کاسیاس به رکورد Paco Buyo از نظر تعداد بازی رسید و با وجود تنها ۲۷ سال سن، دارای بیشترین تعداد بازی در درون دروازه تیم رئال مادرید شد. در تابستان این سال، بنابر اخبار برخی خبرگزاری‌های اسپانیایی، تیم فوتبال منچستر سیتی، حاضر شده بود که برای به خدمت گرفتن کاسیاس، رقم شگفت‌انگیز ۱۶۰ میلیون یورو را پرداخت کندکه هم هر چند که مسئولین این باشگاه، این خبر را تکذیب کردنددرصورتی که حتی مبلغی تا۱۲۰میلیون دلاررارسماسایت منچستراعلام کرده بودومبلغ پیشنهادی راتا۱۶۰ میلیون یوروافزایش داد. همچنین باشگاه منچستر یونایتد نیز علاقه خود را برای به خدمت گرفتن کاسیاس اعلام کرد. البته هیچ رقمی از طرف این تیم اعلام نشده بود. تیمی که قبلاً خواهان به خدمت گرفتن ایکر شده بود. با این حال، کاسیاس اعلام کرد که اصلاً قصد ترک کردن باشگاه خود را ندارد.

در فصل ۱۰–۲۰۰۹ و در دیدار با تیم سویا، کاسیاس با یک عکس العمل خیره کنده، مانع گلزنی تیم حریف شد. وی توپی را که از فاصله بسیار کم با دروازه زده شده بود و به سمت مخالفش رفته بود را با یک شیرجه سریع دفع کرد. بعد از این اتفاق، دروازه بان افسانه‌ای انگلیس، یعنی گوردون بنکس، به تمجید از ایکر پرداخت و عکس العمل وی را باور نکردنی توصیف کرد و اعلام کرد که کاسیاس می‌تواند با ادامه این روند خود، به یکی از بهترین دروازه بانهای تاریخ فوتبال بدل شود.

باشگاه فوتبال پورتو

در پایان فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۴ ایکر کاسیاس و کارلو آنچلوتی هردو اعلام کردند که کاپیتان تا پایان قرارداد خود در تیم باقی خواهد ماند. اما با رفتن کارلو آنچلوتی، مدیریت باشگاه رئال مادرید علیرغم میل ایکر بالاخره پس از ۲۵ سال حضورش، او را به باشگاه فوتبال پورتو فروخت و ایکر کاسیاس مانند چند اسطوره رئال مادرید که در دوران مدیریت پرز از تیم جدا شدند (رائول، فرناندو هیرو و گوتی) تنها با برگزاری یک کنفرانس خبری، بدون هیچ شکایتی خانه خود را ترک کرد و به پورتو پیوست.


اختلاف با ژوزه مورینیو

در فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۳ لالیگا ژوزه مورینیو با ایکر کاسیاس دچار مشکل شد. بر اساس شواهد دلیل اصلی این مشکل رابطه دوستانه وی با برخی از بایکنان تیم رقیب یعنی بارسلونا نظیر ژاوی هرناندز بوده است. اما برخی منابع دلیل این نیمکت نشینی را رابطه بد ایکر کاسیاس با مربی دروازبانان رئال مادرید سلوینو لورو اعلام کردند.[۱] این اختلاف تا حدی پیش رفت که ایکر کاسیاس در بازی هفته هفدهم فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۳ لالیگا در بازی خارج از خانه مقابل مالاگا نیمکت نشین شد و جای او را آنتونیو آدان پر کرد. در این بین او در چند بازی و با اخراج آنتونیو آدان به ترکیب اصلی برگشت. یکی از این بازی‌ها، بازی برگشت کوپا دل ری فصل ۲۰۱۲–۲۰۱۳ در ورزشگاه مستایا مقابل والنسیا و در مرحله یک چهارم پایانی بود که ایکر کاسیاس با ضربه آلوارو آربه لوآ دچار شکستگی انگشت شد. در همین حال ژوزه مورینیو که می‌گفت نیمکت نشینی کاسیاس به‌خاطر عمل‌کرد خوب آدان بوده است، طی اقدامی متناقض دیگو لوپز را از تیم سویا خرید و به او بازی داد. روند بازی کردن دیگو لوپز پس از بازگشت ایکر هم ادامه داشت و این نشان می‌داد که اختلافات، عامل اصلی نیمکت نشینی او هستند. در نهایت با رفتن ژوزه مورینیو از رئال مادرید و آمدن کارلو آنچلوتی در فصل ۲۰۱۳–۲۰۱۴ ایکر کاسیاس به ترکیب تیم در جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا بازگشت و در فصل ۲۰۱۵–۲۰۱۴ هم دروازه‌بان اصلی رئال مادرید شد.

 

وضعیت بازی

وضعیت بازی در رئال مادرید

باشگاهفصللیگجام حذفیقاره‌ایسایر۱مجموع
دسته‌بندیبازیگل خوردهبازیگل خوردهبازیگل خوردهبازیگل خوردهبازیگل خورده
رئال مادرید ۱۹۹۹–۲۰۰۰ لا لیگا ۲۷ ۰ ۵ ۰ ۱۲ ۰ ۳ ۰ ۴۷ ۰
۰۱–۲۰۰۰ ۳۴ ۰ ۰ ۰ ۱۱ ۰ ۲ ۰ ۴۷ ۰
۰۲–۲۰۰۱ ۲۵ ۰ ۵ ۰ ۹ ۰ ۱ ۰ ۴۰ ۰
۰۳–۲۰۰۲ ۳۸ ۰ ۰ ۰ ۱۵ ۰ ۲ ۰ ۵۵ ۰
۰۴–۲۰۰۳ ۳۷ ۰ ۲ ۰ ۹ ۰ ۲ ۰ ۵۰ ۰
۰۵–۲۰۰۴ ۳۷ ۰ ۰ ۰ ۱۰ ۰ ۴۷ ۰
۰۶–۲۰۰۵ ۳۷ ۰ ۴ ۰ ۷ ۰ ۴۸ ۰
۰۷–۲۰۰۶ ۳۸ ۰ ۰ ۰ ۷ ۰ ۴۵ ۰
۰۸–۲۰۰۷ ۳۶ ۰ ۰ ۰ ۸ ۰ ۲ ۰ ۴۶ ۰
۰۹–۲۰۰۸ ۳۸ ۰ ۰ ۰ ۷ ۰ ۲ ۰ ۴۷ ۰
۱۰–۲۰۰۹ ۳۸ ۰ ۰ ۰ ۸ ۰ ۴۶ ۰
۱۱–۲۰۱۰ ۳۵ ۰ ۸ ۰ ۱۱ ۰ ۵۴ ۰
۱۲–۲۰۰۱ ۳۷ ۰ ۴ ۰ ۱۰ ۰ ۲ ۰ ۵۳ ۰
۱۳–۲۰۱۲ ۱۹ ۰ ۳ ۰ ۵ ۰ ۲ ۰ ۲۹ ۰
۱۴–۲۰۱۳ ۲ ۰ ۹ ۰ ۱۳ ۰ ۲۴ ۰
۱۵–۲۰۱۴ ۳۰ ۰ ۰ ۰ ۹ ۰ ۵ ۰ ۴۴ ۰
مجموع۵۰۸۰۴۰۰۱۵۱۰۲۳۰۷۲۲۰

 

گردآوری: پارس پارمیس

fa.wikipedia.org