تاثیر آلودگی هوا بر مخاطبان تئاتر

ناصر آویژه با اشاره به تاثیر مخرب آلودگی هوا در کاهش مخاطبان تئاتر، از بی‌توجهی مسئولان به تئاتر کودک انتقاد کرد.


 

آویژه، کارگردان نمایش «پسر نیل»، در گفت‌و‌گویی با خبرنگار تئاتر ایسنا، با اضطراری دانستن شرایط امروز تئاتر کودک، بیان کرد: یک‌سری آدم‌های مسئول و دلسوز در این کار هستند که متاسفانه تعدادشان کم است و توان حمایت بیشتری ندارند. امروزه کلا تئاتر وضعیت خوبی ندارد و تئاتر کودک دوبرابر درگیر این مشکلات است.

 

او ادامه داد: هر زمانی که بحث کار کودک می‌شود، اغلب فکر می‌کنند که چون کاری برای بچه‌هاست نباید جدی‌اش گرفت و آن را ساده می‌انگارند.

 

این کارگردان در ادامه با بیان اینکه «مسئولان انگار دیگر دغدغه‌ فرهنگ ندارند»، اظهار کرد: از زمان شروع نمایش «پسر نیل» (حدود یک ماه)، با مسئولان مختلف که احساس کردم نیاز است کار را ببینند، تماس گرفتم و از آن‌ها برای تماشای نمایش دعوت کردم، ولی هیچ‌کس اهمیت نداد.

 

آویژه گفت: من با مسئولان وزارت ارشاد و آموزش و پرورش تماس گرفتم ولی برای آن‌ها فقط مسئولیت‌ مهم است و دغدغه‌ فرهنگ ندارند و آن را جدی نمی‌گیرند. آن‌ها احتمالا دغدغه‌ چیز دیگری دارند که اشتباه است چرا که تاثیر فرهنگ آن قدر زیاد است که اگر کسی مخاطب تئاتر باشد، دیگر احتیاجی به رفتن پیش دکتر روان‌شناس ندارد.

 

او ادامه داد: تئاتر مجموعه‌ای از هنرهای تاثیرگذار مانند موسیقی، نفاشی، نمایش و... است که در قالب کاری گروهی به صحنه می‌رود، ولی متاسفانه به این مسائل اساسی کمتر توجه می‌شود.

 

این کارگردان با اشاره به نمایش «پسر نیل» گفت: ما هم در این بازه‌ زمانی مانند دیگر نمایش‌ها مشمول ریزش مخاطب هستیم، اما با تمام این شرایط و آلودگی هوایی که تاثیر زیادی روی تعداد مخاطب ما گذاشته است و با توجه به میزان تبلیغات‌مان، باز هم با استقبال مناسبی روبه‌رو شده‌ایم و با سالن پر اجرا می‌کنیم. نگرانی‌ای هم بابت این نبود حمایت نداریم، چرا که تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا کاری کامل تحویل مخاطب دهیم و امروز در جایی هستیم که مخاطب از لفظ «فاخر» برای نمایش ما استفاده می‌کند.

 

آویژه همچنین در خصوص تاثیر وضعیت بد هوایی در آمار استقبال مخاطبان تئاتر کودک بیان کرد: آلودگی هوا در این دو، سه هفته در وضعیت مخاطبان ما بی‌تاثیر نبوده است. امروزه شرایط بحرانی‌ است و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند به جز مسائل اضطراری کودکان‌شان را از خانه خارج نکنند، اما با این شرایط هم برخی خانواده‌ها تماشای تئاتر را ضروری دانسته‌اند که ما هرشب در پایان نمایش‌مان از همه‌ آن‌ها تشکر می‌کنیم.

 

او اضافه کرد: احساس می‌کنم در زمینه حمایت نکردن مسئولان از تئاتر کودک کشف جدیدی کرده‌ام؛ اینکه آن‌ها از برنامه‌هایی حمایت می‌کنند که برای‌شان نفع و سودی داشته باشد. برای آن‌ها سودی ندارد که از این نمایش حمایت کنند چرا که در نهایت میزان سود مالی‌ای که به دست می‌آید، بسیار کمتر از سودی‌ است که از یک انیمیشن در سینما خواهند داشت.

 

آویژه درباره برنامه‌ای برای افزایش مخاطبان تئاتر کودک هم گفت: متاسفانه سیاست‌های «تالار هنر» که نمایش ما در آن‌جا به صحنه می‌رود طوری است که صبح‌ها اجرا ندارد تا اجرای ویژه‌ مدارس داشته باشیم؛ اما برای آسیب‌شناسی احتیاج نیست راه دوری برویم و نیازی نیست که از سیاره‌ دیگری تماشاچی بیاوریم!

 

او ادامه داد: این کار برای وزارت ارشاد است، وزارتی که داعیه‌ فرهنگ دارد. اگر هرکدام از کارمندانش که فرزندی دارند به تماشای این نمایش می‌آمد، وضعیت بسیار متفاوت می‌شد.

 

این کارگردان در پاسخ به این سوال که آیا نام‌گذاری امسال به سال تئاتر، دستاوردی برای تئاتر کودک هم داشته است، گفت: این نام‌گذاری‌ هیچ تاثیری در وضعیت تئاتر کودک نگذاشته است. البته تمامی این مشکلات که در روند کار ما تاثیرگذار است باعث نمی‌شود که در کار خود کم‌کاری کنیم.

 

نمایش «پسر نیل» به نویسندگی گیتا داوودی و کارگردانی ناصر آویژه که از هشتم آذرماه در تالار هنر به صحنه رفته‌ است، تا 18 دی‌ماه در همین سالن اجرا خواهد داشت. علیرضا ناصحی، مریم اکبری، حسین مزینانی، مریم آشوری، قاسم انصاری شاد، رها آویژه، کیمیا حسینی، نوید اکبری مبارکه، امین میرزاباقری و آرش حسنی از بازیگران این نمایش هستند.


ایسنا