«بنیاد خواب و خوابگزاری در شاهنامه» راهی بازار شد

مریم آذری که به تازگی کتاب پژوهشی «بنیاد خواب و خوابگزاری در شاهنامه (با رویکرد روان‌شناختی رویا)» را راهی بازار کرده، از عزم خود برای نوشتن مجموعه تجربیاتش در حوزه تدریس ادبیات فارسی خبر داد.

 

این پژوهشگر که در حال حاضر بازنشسته آموزش و پرورش است، علت علاقه‌مندی خود به این موضوع را «زکات علم» توصیف کرد و گفت: نوشتن این خاطرات در قالب حکایت‌های کوتاه نه تنها می‌تواند برای دانش آموختگان علاقه‌مند به رشته دبیری جالب باشد بلکه به نوعی ریزه‌کاری‌های این حرفه را هم منتقل می‌کند.

 

تدوین این مجموعه حکایت‌ها هنوز در مراحل اولیه کار است و تعداد و نام آن‌ها مشخص نشده است.

 

به تازگی کتاب پژوهشی «بنیاد خواب و خوابگزاری در شاهنامه (با رویکرد روان‌شناختی رویا)» به قلم این نویسنده در انتشارات تیرگان راهی بازار شده است.

 

آذری گفت: این کتاب که کار پژوهش آن بیش از یک سال زمان برده، به خواب‌های اسطوره‌ای اقوام و ملل مختلف می‌پردازد و در ضمن یک کار تطبیقی به ریشه‌یابی و تحلیل شخصیتی این خواب‌ها از منظر روانکاوان بنامی همچون فروید و یونگ می‌پردازد.

 

در معرفی این کتاب عنوان شده است: این کتاب خاستگاه شاهنامه، فرهنگ و روح و اندیشه حاکم بر جامعه ایرانی است. یکی از راه‌هایی که ما را با این فرهنگ اصیل بیشتر آشنا می سازد، راه یابی به درون شخصیت انسان هایی است که سازندگان این فرهنگ هستند. شاید زیباترین قسمت های شاهنامه که ما را با ابعاد روحی و روانی شخصیت ها آشنا می سازد، رویاهای آن است. رویاها دریچه ای به ناهوشیاری فردی و جمعی است.

 

مریم آذری در این کتاب تلاش کرده است تا از طریق رویکرد روانشناختی رویا، بنیاد خواب و خوابگزاری در شاهنامه را در چهار فصل مورد بررسی قرار دهد. "ناهوشیاری جمعی و رویاهای شاهنامه"، "خواب ضحاک"، "تحلیل روانکاوانه خواب کیخسرو " و... از جمله موضوعات این کتاب پژوهشی است.

 

این پژوهشگر در حال حاضر مشغول کار بر روی کتاب «تاریخ بیهقی» برای گزینش داستان‌هایی است که بتواند به لحاظ شرایط اجتماعی‌، سیاسی و جامعه‌شناختی آن‌ها را با شرایط امروز تطبیق دهد.

 

او گفت: بسیاری از داستان‌های این کتاب که در زمره آثار ادبیات کهن ماست همچون «حسنک وزیر» می‌تواند به شخصیت‌هایی همچون «امیرکبیر» و امثال او پهلو بزند. من در این کار پژوهشی ضمن مشخص کردن چنین افرادی و همچنین بررسی جایگاه و اسلوب آن‌ها در زمان حیات خود، به مسائل اجتماعی و تاریخی آن دوران با نگاه جامعه‌شناختی پرداخته‌ام و فکر می‌کنم این کتاب می‌تواند تا حدودی بازگوکننده ویژگی‌های خلقی و رفتاری قشرهای مختلف جامعه باشد چرا که افراد مشابه عصر حاضر نیز در آن منعکس خواهند شد.

 

به گفته آذری، تاکنون 50 درصد کار پژوهش این کتاب به اتمام رسیده است.

 

ایسنا